Hemofilinin Okula Devamlılık Üzerine Etkisi

Hemofilinin okula devamlılık üzerine etkisiyle ilgili bilinmesi gerekenler

Hem de Nasıl - Hemofilinin Okula Devamlılık Üzerine Etkisi

Hemofilik çocukların düzenli olarak okula veya kreşe gitmesi önemli olsa da yaşadıkları kanamalardan sonra iyileşme döneminde veya hemofili kliniği randevusuna giderken, okula devam edemedikleri zamanlar olabilir. Çok nadir durumlarda tekerlekli sandalye veya koltuk değneği gibi desteklere ihtiyaç duyabilirler. Bu durumların farkında olmak ve öncesinde gerekli önlemleri almak fayda sağlayacaktır. Devamsızlığı olan bir çocuğa kaçırdığı dersleri tamamlaması ve normal okul rutinine geri dönmesi için yardım etmek hemofilik çocuk ve ailesi için çok önemlidir. Çocuğun okul devamsızlığı hemofili nedeniyle “tıbbi nedenli devamsızlık” olarak işaretlenir. Dolayısıyla devamsızlık kayıtlarını etkilememektedir.

İlginizi çekebilecek içerikler:

Eğitim

Referanslar:

1. The Student With A Bleeding Disorder https://www.hemophilia.org/sites/default/files/ document/files/nurses-guide-chapter-14-student-with-a-bleeding-disorder.pdf Erişim Tarihi: 11.10.2022.

2. The school toolkit for people with bleeding disorders- Steps for Living https://stepsforliving.hemophilia.org/sites/all/themes/stepsforliving/pdf/schooltoolkit.pdf (Erişim Tarihi: 06.10.2022)