Hemofilili Bireyler için Yüzmenin Önemi ve Olumlu Etkileri

Bütün dünya yüzmenin önemini biliyor, her geçen gün ilgi artıyor ve yüzme benimseniyor. Dinlenmek, spor, tedavi ve rehabilitasyon için yüzmenin faydaları biliniyor. Bütün bunlardan anlıyoruz ki; yüzmenin, diğer spor branşlarında olduğu gibi toplum için sosyal bir karakteri var. Birçok ülkede yüzme ile ilgili özel kurum ve kuruluşlar bulunuyor. Birçok spor camiası yüzme müsabakalarına büyük ilgi gösteriyor ve bunun heyecanını yaşıyor.1

Hem de Nasıl - Hemofilili Bireyler için Yüzmenin Önemi ve Olumlu Etkileri
Hem de Nasıl - Hemofilili Bireyler için Yüzmenin Önemi ve Olumlu Etkileri

Yüzen insan diğer insanlardan daha sağlıklı bir yapıya sahiptir. Güneş, su ve temiz hava insanın vücut direncini artırır, dış etkilere karşı kuvvetli ve sağlıklı olmasını sağlar. Yüzen insan daha çok dinlenir, suda ağırlığı hafifler ve kendini rahat hisseder.1

Yüzmenin Fiziksel Etkileri2

Hem de Nasıl - Yüzmenin Fiziksel Etkileri<sup>2</sup>

Yüzmenin spor olarak yapılması çocuğun biyomotorik özelliklerinin gelismesi yanı sıra sağlıklı bir postür gelişimi, düzgün bir duruş yeteneği de sağlar.

Su içerinde eklemlere binen basıncın azalması ve hareket ederken belirli bir direncin uygulanması ekleme zarar vermeden kuvvet kazanılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden eklemlerde sinir sıkışması, sırt ağrıları, boyun düzleşmesi, kırılma ve çıkma sonunda hareket yeteneğini kaybeden eklemlerin rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Organizmayı daha dayanıklı hale getirerek çalışma kapasitesini artırmaktadır. Yapılan çalışmalar yüzme sporu ile uğraşan bireylerin bağışıklık sistemlerinin daha kuvvetli olduğunu saptanmıştır. Solunum ve dolaşım gibi fonksiyonlar yükseltilerek yaşam gücü ve dinamiği korunabilmektedir.

Yüzmenin Psikolojik Etkileri2

Hem de Nasıl - Yüzmenin Psikolojik Etkileri<sup>2</sup>
 • İnsanların kendilerini daha enerjik hissetmelerini sağlayarak onların daima canlı, verimli, hareketli ve sağlıklı kalmalarına katkı sağlayacaktır.
 • Merkezi sinir sisteminin fonksiyonel dengesini sağlayarak aşırı duyarlılığa, duygusal baskılara ve çeşitli stres etmenlerine karşı direnme gücünü yükseltecektir.
 • Kendini kontrol etme, bir konuda konsantre olabilme, iradesini kullanabilme, başarıya güdülenme gibi birçok olumlu geliiim gösterirler.
 • Yüzme, sporcuların özgüven duygularını, irade gücünü ve aktif yaşama hevesini koruyacaktır. Egzersizler ile ruhsal ve bedensel gücü geliştirebilecek ve artıracaktır.
 • Çocuklar açısından spor, fiziksel gelişimin yanı sıra sosyal açıdan da önemlidir. Çocuk spor yoluyla çevresini tanır, iletişim kurar, kendine olan özgüveni artar, toplum içerisinde sahip olduğu yerini sağlamlaştırır.
 • Kazanma arzusu, hedefe yönelme, grup olarak hareket edebilme, sistemli ve kurallı yaşama, kötü alışkanlıklar edinmekten kaçınma gibi bireyin kişisel gelişiminde önemli yer tutan özelliklerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Yüzme Eğitmeninin Dikkat Etmesi Gerekenler2

 • Havuz kenarında ısınma ve esnetme faaliyetleri yapılacaksa bu alanda yerin kaymaz ve yumuşak bir malzemeyle desteklenmesi gerekmektedir. Beton zeminin üzerinde kesinlikle germe ve ısınma egzersizleri yapılmamalıdır.
 • Fiziksel aktivite kasların esnek, eklemlerin güçlü kalmasına ve sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olur. Hemofilisi olan çocuklar ve yetişkinler düzenli fizik aktivite yapmalıdır fakat güvenle yapabilecekleri aktiviteler konusunda sınırlamaların belirlenmesi gerekmektedir.
 • Hafif hemofilisi olan kişiler çeşitli aktivitelere katılabilirler. Şiddetli hemofilisi olanlar kanamaya neden olabilecek yaralanmalara yol açabilen aktiviteler yapılmamalıdır.
 • Kanamayı önlemek için, egzersiz ya da bir spor aktivitesi öncesinde pıhtılaşma faktörleri alınabilir.
 • Eklemlere yapılacak germe hareketleri mevcut durumu zorlanmadan yapılmalıdır.
 • Bir hareketin birkaç kez tekrarı yapılacaksa hareket aralarına farklı bir antrenman konarak ekleme fazla yük binmesi önlenecektir.
 • Yapılacak hareketler, yüzmede yapılacak antrenmanı ve branşı destekler nitelikte olmalıdır.
Tüm bu önerileri uygulamadan önce lütfen hekiminizle değerlendirmeyi unutmayın.
Referanslar:

1. Yüzmenin Önemi ve Faydaları - Ondokuz Mayıs Üniversitesi https://havuz.omu.edu.tr/tanitim/yuzme-hakkinda-faydali-bilgiler/yuzmenin-onemi-ve-faydalari/ (Erisim Tarihi: 14.07.2020) 2. Hemofili Bireylerde Yüzme Eğitimi-Anadolu Hemofili Ve Talaşemi Derneği https://www.anadoluhemofili.com/2017/04/18/hemofili-bireylerde-yuzme-egitimi/ (Erisim Tarihi: 14.07.2020)