Öğretmenlerin Aileler ile İlişkisi

Daha sağlıklı bir eğitim hayatı için öğretmenlerin aileler ile ilişkisini güçlendirmeye yönelik ipuçları

Hem de Nasıl - Öğretmenlerin Aileler ile İlişkisi

Hemofilik çocukların yaşıtlarından ayrılmadan eğitim görmeleri ve kanama bozukluğu olmayan çocuklarla aynı ortamda bulunmaları, daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi öğrenmeleri açısından önemlidir. Öğrencileriniz arasında hemofilik çocuklar varsa onların aileleriyle iyi iletişim kurmanız tüm tarafların yararına olacaktır. Okul başlamadan önce bu ailelerle bir araya gelerek öğrencilerin sağlık durumuyla ilgili detaylı bilgi alabilir, kanama durumunda yapılması/yapılmaması gereken şeyleri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca ailelerin de okul politikaları/kuralları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Öğrencilerin aileleriyle bir araya geldiğinizde okulda oluşabilecek olası kanamaları nasıl idare edeceğinizi beraber planlayabilir, ebeveynlerden kanama bozukluğunun yönetimini, tedavisini, öğrencinin yapabileceği ve yapamayacağı şeyleri detaylı bir şekilde anlatmalarını isteyebilirsiniz. Kanama belirtilerini (örn. öğrencinin yürümede zorluk çekmesi, kol veya bacaklarını aktif kullanmaması, eklemlerinde şişme görülmesi) öğrenerek ders aralarında, spor veya oyun sırasında oluşabilecek kanamaları erkenden kontrol altına alınmasına destek olabilirsiniz. Öğretmenlerin ve okul görevlilerinin bu durumun farkında olduğunu ve acil durumlarda neler yapılması gerektiğini bildiğini gören aileler, çocuklarını okula gönderirken daha rahat hissedecektir.

Hemofilik çocukların aileleri ile iletişiminizi artırarak öğrencinin okul hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

Referanslar:

1. Your Child's School. https://www.hog.org/handbook/article/6/23/your-childs-school Erişim Tarihi: 10.10.2022.

2. The Student With A Bleeding Disorder https://www.hemophilia.org/sites/default/files/document/files/nurses-guide-chapter-14-student-with-a-bleeding-disorder.pdf Erişim Tarihi: 11.10.2022.