Sık Sorulan Sorular

"Okulda hemofili" konusunda sık sorulan sorular ve cevapları

Hem de Nasıl - Sık Sorulan Sorular

Çocuğa hemofili tedavisi için kullandığı ilaçları uygulamam istenecek mi?

Hayır. Hemofilik çocuklar henüz kendi ilaçlarını uygulayamıyorsa tedavileri ebeveynleri veya okula/kreşe gelecek olan sağlık mesleği mensupları tarafından uygulanır.

Herhangi bir özel eğitim veya bilgiye ihtiyacım olacak mı?

Hayır. Bu rehberde yer alan önerileri dikkatle inceleyin. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen Faydalı Kaynaklar bölümüne bakın.

Sınıfta hemofilik bir çocuk olması okuldaki diğer kişiler için herhangi bir risk oluşturuyor mu?

Asla. Hemofili bulaşıcı bir hastalık değildir.

Çocuğun aldığı bir darbe, kanayan bir yaraya neden olursa, normalde yaptığınız gibi ilk yardım tekniklerini uygulayın. Çocuklar ilaç enjeksiyonlarını kendileri yapabiliyorsa kullandıkları ilaçların güvenli bir şekilde imha edilme prosedürünü bileceklerdir.

Hemofilik bir çocuğa en iyi nasıl yardımcı olabilirim?

Her çocuğa yaptığınız gibi, onların da yanında olun. Çocuğu iyi tanıyın, güvenini kazanın ve onunla düzenli olarak konuşmak için zaman ayırın. Çocuk ve aile ile ilişkiniz ne kadar iyiyse çocuğa o kadar fazla destek ve güven ortamı sağlayabilirsiniz. Çocukları hem okul içinde hem de okul dışında hayatın her alanına katılmaya ve bundan zevk almasına teşvik etmek için her türlü çabayı gösterin. Olası kanama durumunda, nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ebeveynleriyle veya bakımları ile ilgilenen kişilerle veya hemofili tedavi merkezi ile nasıl iletişime geçeceğinizi ve temel sınıf içi ilk yardımı mutlaka öğrenin.